O WYSTAWIE

Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli lub chcą zobaczyć ją ponownie – POŻEGNANIE z wyjątkową wystawą „Pojedynek Mistrzów Malarstwa: CLAUDE MONET versus VINCENT VAN GOGH. Można ją ostatni raz zobaczyć w dniach 9-10 grudnia 2023 roku, w tym samym miejscu – w Pałacu Czartoryskich przy Placu Litewskim 2 – siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

Obecna wystawa otrzymała licencję na pobyt w Polsce tylko w roku 2023 i jest to ostatnia możliwość zobaczenia jej w Polsce!

Zobacz na własne oczy kompozycje mistrzów Claude Moneta i Vincenta Van Gogha
w trójwymiarowej wersji.

Celem tej wystawy jest zmiana postrzegania kolejności planów. Zastosowana technika ANAGLIPH umożliwia nam spojrzenie na te dzieła od ostatniego planu do pierwszego. Na nowo odkrywamy detale i zauważamy jak wiele szczegółów umknęło nam do tej pory.
A przecież nasi mistrzowie chcieli przekazać nam umykające chwile, aby je utrwalić. Dodatkową wartością są ciekawe doznania estetyczne wynikające z zastosowania „trójwymiaru”. Należy jednak pamiętać, że nie widzenie trójwymiarowe jest celem wystawy, tylko lepsze poznanie dzieła i zachęcenie do nowego, pełnego spojrzenia na oryginał.

Około 60 dzieł (pejzaże, martwa natura, portrety) przetworzono do wersji 3D z użyciem technologii anaglif red-cyjan. 

W przyjacielskim pseudo pojedynku zestawiono tematycznie parami obrazy  tych dwóch uznanych w świecie sztuki mistrzów. Możemy dostrzec ich różnorodność ale i jedność
w tożsamym postrzeganiu świata. Zobacz piękny, pełen barw świat, ukazany przez Vincenta
i Clauda.